Trpělivost a poctivé fyzio – sezóna Adama Ondrucha

Dostalo se mi privilegia odstartovat pětidílný seriál mapující rok 2017 očima jednotlivých členů LightBIKE Running Teamu. Ročník zakončený pro mnohé šťastnou sedmičkou nebyl z mého sportovního hlediska až tak úspěšný. Skalní fanoušci našeho týmu si možná všimli v mé kolonce absolvovaných závodů kulaté nuly. Poprvé za dobrých deset let jsem ani jednou neobul závodní kecky, nepřipnul startovní číslo na dres a neřešil skladbu jídelníčku a tréninku. Naopak jsem popustil uzdu více světským radovánkám.

dsc_1390.jpg

Dobrovolně jsem se trailům nevzdálil. Abstinenci způsobil zánět v oblasti společného úponu adduktorů na stydkou kost. Nic moc místečko. Obtíže se projevovaly bolestmi v oblasti pravého třísla, podbřišku i břišních svalů. Zřejmě dlouhým přehlížením z počátku bagatelního úrazu se ze zánětu stal zánět chronický, se kterým bojuji už přes 12 měsíců. Absolvoval jsem nespočet vyšetření u nespočtu lékařů. Ležel jsem v tunelu na magnetické rezonanci. Nic do čeho by se dalo říznout a co by šlo rychle opravit, se (žel?) nenašlo. Mou mantrou se stal čas, trpělivost a poctivá fyzioterapie.

Co vám budu povídat. Je to na palici. Zavřete lva do klece a nechte ho tam rok. Současně mu ale nechte zapnutý Facebook a Instagram, aby se na ostatní lvy v divočině mohl koukat. Myslím, že s tímto příběhem se mohu směle přihlásit do kampaně #metoo.

DSC_1406

Za ten rok jsem subjektivně přišel o veškerou sílu, rychlost a vytrvalost. Nové budování těchto dovedností asi nebude jen tak, ale těším se na to. Těším se, až si napíšu svou kuchařku a začnu podle ní vařit, neboť budování a hledání formy není ničím jiným než důslednou realizaci předem připraveného tréninkového plánu. V mém případě založeného na vědecké bázi. Několik let jsem se v předpřipravném období spoléhal na trénink řízený podle tepové frekvence s přesně stanovenými zónami, aerobním a anaerobním prahem.

I nováčkům, kteří s během teprve začínají a tápou, jakým tempem mají vlastně běhat, mohu tuto metodu vřele doporučit. Stačí, aby si pořídili sporttester s gps a hrudním pásem a zašli na sportovní zátěžovou diagnostiku, kde jim bude exaktně stanovena jejich laktátová křivka, často i s komentářem a doporučením vyšetřujícího personálu. Není od věci se též vzdělávat samostatně. S odborníky a rádoby trenéry, vedle kterých jsou dezinformátoři a moskevští trollové hotoví Pulitzerové, se v poslední době roztrhl pytel a prakticky nemůžete mít jistotu, komu důvěřovat. Navíc, z vlastního receptu máte vždycky větší radost.  V knihkupectvích si v povánočních výprodejích pořiďte knížku Roye Bensona Trénink podle srdeční frekvence (nakl. Grada). Ujišťuji vás, že do Silvestra ji přečtete a o novoroční předsevzetí nebudete mít nouzi.

A má sportovní předsevzetí pro rok 2018? Uzdravit se a postupně zvyšovat zátěž! Rozvíjet všestrannost a kdo ví, třeba vydrtím i nějaký ten kratší závod!

V závěru bych chtěl moc poděkovat klukům z LightBIKU a mým teammates za důvěru a materiálové vybavení! Stejně tak moc děkuji kolektivu Centra pohybové medicíny v Praze za veškerou péči.

Adamico

NIK_240724131014_1355559264555411_3459396638308427146_n

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: